Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Inżynierki przyszłości: kodują, projektują i inspirują w Bosch!

Inżynierki

W Bosch wiemy, że różnorodność napędza innowacje. Dlatego aktywnie wspieramy kobiety w rozwijaniu ich talentów. Programy takie jak Female Talent, w którym skupiamy się na budowaniu kompetencji liderskich czy Mother Empower, ułatwiający powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, to inicjatywy, które pomagają kobietom osiągać sukcesy - w Bosch i nie tylko. Ważne jest dla nas także wspieranie karier kobiet w obszarze STEM.

Poznaj inspirujące historie trzech inżynierek z naszego ośrodka produkcyjno-badawczego w Mirkowie, które pokazują jak talent, pasja, determinacja i wparcie ze strony organizacji, budują drogę do sukcesu.

inżynierki przyszłości

Oliwia Bogdanowicz – technologia i Daleki Wschód

Oliwia od dziecka chłonęła technologię, podpatrując pracę i procesy w rodzinnej firmie. Dlatego wybór kierunku studiów był dla niej dość oczywisty - zarządzanie i inżynieria produkcji na Politechnice Wrocławskiej odpowiadały jej zainteresowaniom i planom na przyszłość. W 2021 roku dołączyła do Bosch, zaczynając od stażu przy innowacyjnym produkcie dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych - iBoosterze 2 generacji. Dziś zajmuje się dokumentacją procesową, analizami typu Problem Solving i odpowiada za pracę przy linii montażowej komponentu do zintegrowanego układu hamulcowego. A jakby tego było mało, stworzyła w fabryce cykl szkoleniowy "Akademia Settera", podnosząc kwalifikacje całego zespołu.

Oliwia_cytat

Nigdy nie miałam poczucia, że STEM jest zarezerwowane dla konkretnej płci. Ona nie ma znaczenia. Każdy jest w czymś dobry, ważna kwestia to odpowiednio odnaleźć się w zespole

podkreśla Oliwia.

Jaki jest jej sekret? Niespożyta energia i pasja do nowych wyzwań. Po podróży do Chin w 2019 roku zaczęła uczyć się chińskiego – wstając na lekcje online o 6 rano! Efekt? W 2024 roku bez problemu dogadywała się w Szanghaju. „Jak to bywa z nauką języków - najważniejsza i za razem najtrudniejsza jest systematyczność” – podkreśla Oliwia. Jej nauczycielka mieszka w Chinach, więc dochodzi różnica czasu, dlatego zajęcia odbywają się najczęściej bardzo wcześnie rano.

Jeśli chodzi o kompetencje zawodowe, Oliwia buduje je w Bosch poprzez uczestnictwo w szkoleniach, ale duże możliwości stwarzają również spotkania z ludźmi z całego świata. „W swojej pracy najbardziej lubię dużą dynamikę i ogromne możliwości rozwoju dzięki styczności z najnowszymi technologiami i międzynarodowym zespołem” – mówi Oliwia.

Anna Dworak – dobry plan i wysoko zawieszona poprzeczka

Anna już jako nastolatka wyznaczyła sobie cel i.. nic jej nie zatrzymało. „Nauka matematyki i fizyki zawsze szła mi z łatwością, dlatego w wieku szesnastu lat opuściłam rodzinne miasto, aby kontynuować naukę w jednym z wrocławskich liceów” – wspomina Anna. Po liceum dalej konsekwentnie budowała swoją przyszłość: Politechnika Wrocławska, a potem Opolska i specjalizacja: zarządzanie projektami, to były świadome wybory. „Organizowanie i planowanie zawsze było jej mocną stroną” – mówi.

W Bosch zaczęła od stażu przy iBoosterze generacji 2, by szybko awansować na inżyniera przemysłowego. Międzynarodowy projekt transferu linii produkcyjnej? Dziś to dla niej pestka! Obecnie zarządza ergonomią pracy, planuje nowe układy obszarów i nadzoruje montaż czujników prędkości koła WSS, które tworzone są w podwrocławskim zakładzie Bosch. A po godzinach? Trenuje do półmaratonu! 11 lat treningów lekkoatletycznych nauczyło ją dyscypliny i wytrwałości, które procentują również w pracy.

anna

Bardzo imponuje mi fakt, że sportowcy często stawiają sobie wysoko poprzeczkę, a następnie przekraczają swoje granice. Ma to też odzwierciedlenie w pracy inżyniera

mówi Anna.

„Każdego dnia w pracy łączę wiedzę teoretyczną wynikającą z planowania strategii długoterminowych z wiedzą praktyczną związaną z bezpośrednią pracą na linii produkcyjnej opowiadając za proces montażu. To jest niezwykle satysfakcjonujące i daje motywację do ciągłego rozwoju” – dodaje.

Wiktoria Krugłowska – kodowanie z pasją łamiące stereotypy

Z dzieciństwa Wiktoria pamięta między innymi długie godziny spędzone w warsztacie samochodowym ojca, którego pracy przypatrywała się z rosnącym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że wybierając studia zdecydowała się na mechanikę i budowę maszyn na Politechnice. W 2020 roku dołączyła do Bosch jako stażystka, a dziś jako inżynier danych tworzy aplikacje i skrypty usprawniając m.in. procesy produkcyjne.

wiktoria

Na studiach czasami spotykałam się z opiniami, że branża tech to nie miejsce dla kobiet. W moim zespole w Bosch na takie myślenie nie ma miejsca. Tu liczą się wiedza i umiejętności

mówi Wiktoria.

Poza pracą Wiktoria trenuje CrossFit i bierze udział w zawodach HYROX. Silna, ambitna i pewna siebie, inspiruje inne kobiety, które chcą podbijać świat technologii.

Dołącz do zespołu Bosch!

Oliwia, Anna i Wiktoria to tylko trzy z wielu inspirujących historii kobiet, które budują swoją karierę w Bosch. Cenimy różnorodność, wspieramy talenty i dajemy przestrzeń do rozwoju. Szukasz miejsca, gdzie możesz realizować swoje pasje i pracować nad technologiami jutra? Dołącz do nas!